مدیتیشن

گذری تاریخی بر مدیتیشن | بخش دوم

گذری تاریخی بر مدیتیشن (بخش دوم)

با گذشت زمان، مدیتیشن نیز دیگر آن شکل کلیشه ای و فرمولی خود را از دست داده و هر فردی و تمدن و قومی به ویژگی ها و درک متفاوتی از مدیتیشن دست یافتند و بدان عمل می نماید. اگرچه هنوز روش های مدیتیشن در جهان در دسترس همه قرار ندارد، ولی امروزه در جوامع غربی به واسطه احتیاج مبرم و اساسی به این پدیده آرامبخش و تکان دهنده، تحقیقات و پژوهش های عمیق و متعددی در جهت دستیابی و شناسایی و کشف قوانین حاکم بر این پدیده به عمل آورده اند و کلینیکها و مراکز متعددی نیز جهت آموزش این متدها به وجود آمده تا بار دیگر مردم قرن بیستم بتوانند از این خود بیگانگی نجات یابند و برای لحظه ای هم شده، طعم شیرین راحتی و آرامش را دریافت کنند.

مدیتیشن در مرور زمان

هنر مدیتیشن با کوشش و تلاش فراوان و خستگی ناپذیر صوفیان، راهبان، عارفان، روانشناسان و… در طول تاریخ طراحی گشته و می تواند هرچه بیشتر و بهتر آرامش، مراقبه و سیر و سلوک را برای همه قابل لمس و درک نمایند. اگرچه مدیتیشن در این دوران با بسیاری از خرافه ها و دغل کاری ها درآمیخته ولی با این حال هنوز می توانیم با کنار زدن این پرده های خرافی و زدودن زرق و برق های دروغین از چهره ی مدیتیشن، به عمق واقعی این روش رسیده و یک مدیتیشن ناب، اصولی و خالی از خرافه و فریب و نیرنگ برسیم، چنانکه امروزه یک رستاخیز عظیمی در نزد دانشمندان و روانشناسان برای درک عمیقتر این پدیده شروع شده است، و با بکارگیری دقیق آن در مسایل و مطالب متعدد و مختلفی که انسان قرن بیستم با آن روبرو می باشد.

مانند کاهش تنش، اضطراب، ترس، فوبی و معالجه بسیاری از بیماری های روان تنی، ایجاد آرامش و راحتی عمیق و همچنین امکان ترقی و کمال معنوی و … به شناسایی هرچه بیشتر این پدیده پرداخته اند، تا جایی که شاید در سالهای آینده به جرات بتوان ادعا کرد که مدیتیشن یکی از ضروری ترین و واجبترین پدیده روحی و روانی برای انسانها است.

ادامه مطلب در مقاله ی بعدی…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *