تغییر باور

سه بخش خودانگاره شما

میزان شکست خود را دو برابر کنید

آرتور گوردون، نویسنده، زمانی از توماس واتسون، بنیانگذار آی بی ام، پرسید چگونه می تواند به عنوان یک نویسنده سریع تر به موفقیت برسد. توماس واتسون، که یکی از غولهای بزرگ دنیای تجارت در آمریکاست، در جوابش گفت: «اگر می خواهی سریع تر به موفقیت برسی، میزان شکستهای خودت را دو برابر کن. موفقیت در منتهی علیه شکست وجود دارد»

واقعیت این است که هر چه قبلاً بیشتر شکست خورده باشید، به احتمال بیشتری موفق خواهید شد. شکستها شما را برای موفقیت آماده کرده اند. به همین دلیل است که می گویند بعد از هر بدبیاری نوبت خوش بیاری می رسد. وقتی شکست خود را دو برابر می کنید، هم زمان با آن موفقیت شما هم دو برابر می شود.

سخت افزار ذهنی شما

آنچه را که درباره خودتان می دانید، همه باورهای شما، روی «سخت افزار» شخصیت شما در خود انگاره ای که دارید حک می شود.

خودانگاره شما مقدم بر میزان و سطح عملکرد شماست و اثربخشی شما در هر کاری که می کنید پیش بینی می کند.

خودانگاره شما از باوری که به خود و توانمندیهای خود دارید تشکیل می شود. این خودانگاره یا تصویر ذهنی تعیین می کند شما به چه می اندیشید و درباره خودتان چه احساسی دارید و به کجا خواهید رسید.

خودانگاره های کوچک شما

شما خودانگاره های کوچک تری هم دارید. این خودانگاره ها به اتفاق هم، خودانگاره اصلی شما را بنا می کند. شما برای هر زمینه ای از زندگی خود دارای یک خودانگاره یا تصویر ذهنی هستید. خودانگاره های کوچک مشخص می کنند که شما در آن زمینه خاص چگونه می اندیشید و چه احساسی دارید.

برای مثال، درباره میزان سلامتی و آمادگی جسمانی خود، دارای یک خودانگاره هستید. درباره اینکه چقدر غذا بخورید یا ورزش کنید هم دارای خودانگاره می باشید.درباره اینکه چقدر دوست داشتنی هستید، چقدر از محبوبیت و شهرت در نزد دیگران برخوردارید، چگونه همسر یا والدی هستید و تا چه اندازه دوست خوبی هستید دارای خودانگاره هستید.

برای هر ورزشی که می کنید و هر فعالیتی که درگیر آن هستید خودانگاره دارید.

درباره اینکه کارتان را به چه خوبی انجام می دهید و هر بخش آن را چگونه انجام می دهید هم دارای خودانگاره هستید. درباره اینکه چه مبلغی درآمد به جیب می زنید، چقدر پس اندار و سرمایه گذاری می کنید دارای خودانگاره هستید. واقعیت این است که هرگز نمی توانید مبالغ بسیار بیشتر یا کمتری از آنچه خودانگاره شما حکم می کند به دست آورید. اگر خواهان درآمد بیشتری هستید، باید باورهایی را که نسبت به خود دارید، تغییر دهید.

باورهای خود را تغییر بدهید

در هر مورد اگر می خواهید عملکرد خود را تغییر بدهید و به نتایج جدیدی برسید، باید تصویر ذهنی یا خودانگاره را تغییر بدهید.

خوشبختانه، باورهای شما تا حدود زیاد ذهنی هستند و همیشه مبتنی بر واقعیات نمی باشند. به جای آن، بیشتر به اطلاعاتی که دریافت کرده اید و آنها را واقعی می پندارید متکی هستند.

بدترین باورها، باورهای خود محدود کننده هستند. اینها باورهایی هستند که سبب میشوند در زمینه ای احساس کمبود کنید.این باورها به ندرت درست هستند.اما اگرآنها را معتبرارزیابی کنید،درباره شما مصداق وحقیقت پیدا میکنند.

کار مهمی که باید انجام دهید این است که باورهای خود محدود کننده را زیر سؤال ببرید.باید فرض را بر این بگذارید که این باورهای حقیقی نیستند. برای لحظه ای تصور کنید که با هیچ گونه محدودیتی رو به رو نیستید. تصور کنید به آنچه در زندگی می خواهید دست پیدا می کنید. تصور کنید که توانمندی بالقوه شما نامحدود است.

برای مثال، تصور کنید که بتوانید دو برابر آنچه امروز کسب درآمد می کنید، پول دریافت کنید. تصور کنید بتوانید در خانه بزرگ تری زندگی کنید، اتومبیل بهتری سوار شوید و زندگی مطلوب تری داشته باشید.

تصور کنید که بتوانید یکی از اعضای برجسته در زمینه کاری خود باشید. تصور کنید که یکی از محبوب ترین و سرشناس ترین شخصیتهای اجتماع و دنیای تجارت باشید. تصور کنید از آرامش و اطمینان برخوردارید و از چیزی نمی هراسید. تصور کنید می توانید هر هدفی را برای خود در نظر بگیرید و به آن برسید.این گونه است که فکرتان را عوض می کنید تا زندگی تان تغییر کند.

نقطه شروع از میان برداشتن هراسها و آزاد کردن توانمندیهای بالقوه این است که به ذهن خود باورهای شجاعانه، سازنده، مثبت و جدید بدهید.

سه بخش خودانگاره شما

خودانگاره یا تصویر ذهنی شما از سه بخش تشکیل می شود، درست مانند یک کیک که آن را به سه قسمت تقسیم کرده باشید. این سه عنصر به اتفاق شخصیت شما را شکل می دهند.اینها تا حدود زیاد مشخص می کنند چه فکر و احساسی دارید و چه می کنید. اینها آنچه را که برای شما اتفاق می افتد، مشخص می سازند.

۱-خود ایده آلی اولین بخش شخصیت و خودانگاره شماست. خود ایده آلی از تمامی امیدها، رؤیاها، پنداره ها و ایده آل های شما تشکیل می شود. خود ایده آلی یا خودآرمانی شما از خصوصیات، ارزشها و کیفیاتی تشکیل می شود که آنها را در خود و دیگران تحسین می کنید.

خودایده آلی آن شخصی است که می خواهید به او تبدیل شوید. این ایده آل ها راهنما و شکل دهنده رفتار شما هستند.

مردان، زنان و رهبران بزرگ و اشخاصی که از منش و شخصیت سطح بالا برخوردارند از ارزشها، پنداره ها و ایده آل های خود اطلاع دقیق دارند. آنها می دانند که چه کسی هستند و به چه اعتقاد دارند. آنها برای خود معیارهای سطح بالا در نظر می گیرند و حاضر نیستند که در این معیارها مصالحه کنند. اینها کسانی هستند که دیگران به آنها نگاه می کنند و می توانند به آنها تکیه کنند.

اینها در تبادلهای خود با دیگران قطعی و صریح هستند. در هر کاری که می کنند سعی دارند در حد ایده آل های خود ظاهر شوند.

آن طور که خودتان را می بینید

۲-بخش دوم خود انگاره شما تصویر ذهنی شماست. این طریقی است که خودتان را می بینید و درباره خودتان فکر می کنید. این را اغلب آیینه درون می نامند.اینجا مکانی است که وقتی به درون خود نگاه می کنید، به این نتیجه می رسید که چگونه در موقعیت بخصوصی باید رفتار کنید.

به خاطر قدرت تصویر ذهنی، همیشه رفتار بیرونی شما مطابق و منعکس کننده تصویر درونی شماست.

کسی که تصویر ذهنی را برای اولین بار کشف کرد ماکسوِل مالتز بود که به درک ما از عملکرد و اثربخشی انسان به مقدار زیاد اضافه کرد. وقتی تصور می کنید و یا خود را می بینید که در بهترین شرایط خود عمل می کنید، پیامی به ذهن نیمه هشیارتان مخابره می کنید.

ذهن نیمه هشیار شما این پیام را بسان فرمانی در نظر می گیرد و بعد افکار، کلمات و اعمالتان را به گونه ای هدایت می کند که سازگار با  تصویری باشند که شما در ذهن خود خلق کرده اید.

تمام پیشرفت های شما در زندگی با بهبود و اصلاح تصاویر ذهنی شما تحقق پیدا می کند. تصاویر ذهنی شما روی احساسات، رفتار و نگرشهای شما و حتی اینکه دیگران چگونه با شما ارتباط برقرار می سازند تأثیر می گذارد. ایجاد یک تصویر ذهنی مثبت بخش مهمی از تغییر دادن اندیشه و تغییر دادن زندگی است.

احساسی که درباره خود دارید

سومین بخش خودانگاره عزت نفس است. عزت نفس بخش احساسی و عاطفی شخصیت شماست، و مهم ترین عاملی است که طرز فکر، احساس و رفتار شما را مشخص می سازد. میزان عزت نفس شما تا حدود زیاد بخش عمده آنچه را که در زندگی تان اتفاق می افتد، مشخص می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *