روش اول تجربه امواج مغزی

روش اول:

حالات امواج مغزی که تجربه می‌شوند: گاما و تتا (تمرین طولانی) آلفا (تمرین کوتاه)

مغز به دو نیم‌کره تقسیم شده‌است. این دو نیم‌کره توسط جسم پینه‌ای به هم متصل می‌شوند. جسم پینه‌ای یک نوار پهن از رشته‌های عصبی است که سیگنال‌های عصبی را بین این دو می‌فرستد و ارتباطات درون مغز را آسان می‌کند. تمرین‌هایی که عملکرد دو نیم‌کره را هماهنگ می‌کنند، روی هماهنگی مغز تاثیر می‌گذارند و حالت موج مغز را از بتا تغییر می‌دهند و به انتهای مثبت طیف می‌رسانند.

راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، از جمله مراقبه، هرچند هر تمرینی تاثیرات منحصر به خود را دارد و حالت به خصوصی از موج مغز را با تفاوت‌ها و مزایای مخصوص خود به وجود می‌آورد.

تنفس تناوبی از بینی (سانسکریت: نادی شودانا) یک روش تنفسی قدیمی است که الگوهای امواج مغزی را با هماهنگ کردن ارتباطات نیم‌کره‌های مغز، تغییر می‌دهد.

هرچند این تمرین می‌تواند روی چند سطح متفاوت برای آوردن تعادل و توازن به بدن و ذهن (به لحاظ انرژی، عاطفی و ذهنی) کار کند، اما ابتدا روی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد براساس این حقیقت که نیم‌کره‌ی چپ مغز سمت راست بدن را کنترل می‌کند و نیم‌کره‌ی راست سمت چپ بدن را کنترل می‌کند.
با انجام این تکنیک، ذهن و بدن را وادار می‌کنید دائما توجه‌ و کنترل ماهیچه را بین دو نیم‌کره تغییر دهد، و به این شکل ارتباط و هماهنگی بین این دو را از طریق حرکات ریتمیک و الگوهای تنفسی تحریک می‌کند. این کار امواج مغزی را در طول تمرین کوتاه‌تر (بین ۱ تا ۵ چرخه‌ی تنفسی) به حالت آلفا و حتی گاما و تتا(۵ چرخه‌ی تنفسی یا بیش‌تر) تبدیل می‌کند.

۱. به حالت نشسته و راحت قرار بگیرید، و مطمئن شوید که ستون فقرات‌تان صاف و بدون خمیدگی است.

۲. کف دست چپ را به آرامی روی پای خود بگذارید و دست راست را روبه‌روی صورت تان نگه دارید.

۳. انگشت اشاره و انگشت وسط را به آرامی بین دو ابرو قرار دهید، و آنها را به عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید. انگشت‌هایی که قرار است به طور فعالانه استفاده کنید، انگشت‌های حلقه و شست هستند.

۴. چشمان‌تان را ببندید و یک نفس عمیق بکشید و آن را از طریق دو سوراخ بینی بیرون بدهید.

۵. با انگشت شست دست راست سوراخ سمت راست بینی را مسدود کنید. از طریق سوراخ سمت چپ به آرامی و عمیق نفس بکشید.

۶. با انگشت حلقه‌ی دست راست سوراخ سمت چپ بینی را مسدود کنید. حالا هر دو سرواخ بسته هستند؛ برای لحظه‌ی کوتاهی نفس خود را حبس کنید.

۷. سوراخ سمت راست بینی را باز کنید و به آرامی نفس‌تان را بیرون بدهید و در انتهای خروج نفس لحظه‌ی کوتاهی مکث کنید.

۸. سپس از طریق سوراخ سمت راست آرام و عمیق نفس بکشید.

۹. برای لحظه‌ی کوتاهی هر دو سوراخ بینی را مسدود کنید.

۱۰. سوراخ سمت چپ بینی را باز کنید و نفس‌تان را به آرامی از آن خارج کنید.

۱۱. این مراحل را هر چند بار که می‌خواهید تکرار کنید، البته برای شروع ۵ تا ۱۰ دور کافی است. با این کار اجازه می‌دهید هشیاری به دنبال دم و بازدم افزایش یابد.
توجه داشته باشید که مراحل ۵ تا ۹ یک چرخه‌ی کامل از تنفس تناوبی از طریق بینی است. اگر این توالی را به آرامی دنبال کنید، یک چرخه باید حدود ۲۰ تا ۴۰ ثانیه طول بکشد، البته این زمان می‌تواند کمی بیش‌تر یا کم‌تر باشد. برای گرفتن تاثیر مضاعف این تمرین را هر روز تکرار کنید. شما می‌توانید این تمرین را هر چند بار که دوست دارید انجام دهید اما یک بار در صبح و یک بار در شب برای شروع مناسب است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *