خانه / مقالات / تمرکز فکر در هنگام مطالعه

تمرکز فکر در هنگام مطالعه

اگر شما موضوعی را (چه درسی و چه غیر درسی) مطالعه میکنید احتیاج شدید به تمرکز فکر قوی دارید.

اصلی ترین شرط موفقیت در مطالعه داشتن تمرکز فکر قوی است و مطالعه بدون تمرکز بازده خیلی کمی خواهد داشت. شما کیفیت مطالعه خود را بررسی کرده ببینید که چقدر موفقیت کسب میکنید. در حقیقت میزان کسب موفقیت شما وابسته به تمرکز فکر شماست. برای موفقیت در مطالعه باید موقعیت خود را بشناسید یعنی ابتدا علاقه خود را به موضوع مورد مطالعه برآورد کنید سپس موقعیت محیط و اینکه ساکت بوده یا دارای سر و صدای مزاحم میباشد.آنگاه اهمیت موضوع مورد مطالعه را که آیا چقدر در سرنوشت و هدف کار شما تاثیر دارد، ممکن است به درسی هیچ علاقه ای نداشته باشید  ولی اگر نتوانید نمره لازم را در آن کسب کنید مردود بشوید پس باید در اینجا بر خلاف میل خود ، تمرکز شدید ایجاد کنید تا موفق بشوید سپس وقت لازم برای مطالعه و کیفیت مطالعه اینکه حفظ کنید یا بفهمید یا همراه باخواندن بنویسید واندازه مطالعه و کیفیت حالت خودتان در حال مطالعه اینکه دراز بکشید یا بنشینید یا روی صندلی بوده یا به حالت ایستاده یا در حال راه رفتن و غیره…باشید.

که همه آنها در تمرکز فکر شما اثر خواهد داشت. شما باید به هر طریقی که شده است در حین مطالعه از تشتت فکر جلوگیری کنید.یعنی فکر خود را از محیط مطالعه به خارج نفرستید و نگذارید خودش به حالت تخیل اختراعی انفعالی برود. فکر خود را در محیط مطالعه حبس کنید تا کاملا ایجاد تمرکز شود تا آنچه را که میخوانید یاد بگیرید.

توصیه میشود که اگر در حالت تشتت فکر هستید وبه هر علتی نمیتوانید تمرکز فکر داشته باشید ازمطالعه هر موضوعی خودداری کنید مگر اینکه واقعا مجبور به مطالعه باشید مثلا امتحان داشته باشید. ولی تا حد امکان در هنگام عدم تمرکز از مطالعه بپرهیزید زیرا:

۱-وقت خود را صرف میکنید. بدون تمرکز حتی موضوعات ساده را نیز نمیتوانید درک کنید.

۲-میتوانید در آن هنگام به کارهای دیگر خود برسید مثلا وقتی محیط شما شلوغ است و قادر به تعویض آن نیستید در آن هنگام همرنگ جماعت شوید و به تفریح و تماشای فیلم و غیره بپردازید تا نیرو و حوصله شما برای مطالعه در هنگام تمرکز محفوظ بماند.

۳-هنگامی که نمیتوانید تمرکز فکر داشته باشید،اگر مطالعه بکنید، موضوع مورد مطالعه رادرک نخواهید کرد و این وقت صرف کردن و درک نکردن در شما ایجاد یک نوع تنفر و انزجار از آن مطلب خواهد کرد و در صورت ادامه کاملا از موضوع مورد مطالعه متنفر خواهید شد که خود در صورت شدت یک مسئله خطرناکی میباشد و شاید شمارا به همه نوع مطالعه بی علاقه بکند و در نتیجه استعدادتان سرکوب میشود.

۴-مطالعه هنگام تشتت فکر و درک نکردن موجب خستگی شما میشود و اگر بعد از تشتت فکر موقعیت شما سالم و برای تمرکز فکر مفید باشد. به علت خستگی نتوانید مطالعه کنید.

موضوعی را که در حال تمرکز فکر در مدت نیم ساعت میتوانید کاملا درک کنید ممکن است  در صورت تشتت فکر حتی در مدت سه الی چهار ساعت مطالعه هم ،درک نکنید. پس به موضوع تمرکز اهمیت بیشتری باید داد. شما اگر اهل مطالعه هستید باید شرایط تمرکز فکر را بدانید.(  برگرفته از کتاب اسرار خود هیپنوتیزم)www.zehnemodern.com

درباره مدیر سایت

این را هم بخوان

داشتن تمرکز کامل

پیشنهادهای زیر برای افزایش تمرکز کامل طراحی شده است. من در هر کاری که انجام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یازده =