خانه / مقالات / مراقبه (مدیتیشن)‌ / روش دوم تجربه امواج مغزی

روش دوم تجربه امواج مغزی

مراقبه‌ی تنفسی عمیق و ریتمیک

حالت‌های امواج مغز که در این تمرین تجربه می‌شوند: گاما، دلتا، آلفا، تتا

مراقبه یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین راه‌های تغییر حالت امواج مغز است، و هر‌ چه طولانی‌تر باشد و به دفعات بیش تری انجام شود، تغییرات حالت امواج مغزی دوام بیش‌تری خواهد داشت. کسانی که به طور منظم مراقبه می‌کنند، تغییر طیف امواج مغزی‌شان به طور دائمی یا نیمه‌دائمی به سمت گاما، آلفا و بتا گرایش دارد زیرا آنها مسیر عصب‌های‌شان را اصلاح می‌کنند و باعث نمُوِ جدیدی می‌شوند که این الگوها را تقویت می‌کند.

به علاوه، این روش از نظر من یک شیوه‌ی اورگانیک تغییر حالت امواج مغز است، به این معنی که این تمرین به صورت درونی بدون تکیه بر هیچ مکمل یا فناوری‌های متفاوت توسط خود فرد انجام می‌شود. چنین چیزی قطعا ایده‌آل است- توانمند‌سازی و فعال کردن ظرفیت ذاتی خودِ شخص برای تغییر تکاملی.

شاید بهترین راهی که برای انجام این کار پیدا کرده‌ام روشی باشد که من “مراقبه‌ی تنفسی عمیق و ریتمیک” می‌نامم، هرچند اشکال دیگر مراقبه نیز قطعا برای رسیدن به این نتایج موثر خواهند بود. این تمرین بسیار ساده است:
۱. به حالت نشسته و راحت قرار بگیرید، ستون فقرات‌تان صاف باشد اما همچنان آرام و بدون تنش باشید. اگر لازم است برای این کار می‌توانید از بالش، پشتی، صندلی، فرش و غیره استفاده کنید. ببینید کدام برای شما موثر است. دست‌های‌تان را می‌توانید آرام روی پاهای‌تان بگذارید یا هر حالت دیگری ترجیح می‌دهید و می‌تواند برای مدتی به همان حالتی که هست بماند.
۲. بعد از این‌که در یک حالت نشسته و راحت قرار گرفتید، چشمان‌تان را ببندید و چند نفس عمیق از طریق بینی بکشید و بازدم را از دهان بیرون دهید تا آرامش بیش‌تری پیدا کنید. سپس به صورت اوجایی (Ujjayi) تنفس کنید. اوجایی یک شیوه‌ی قدیمی تنفس در دائوییست و یوگا است که به این صورت انجام می‌شود:

الف. با تنفسی که کمی عمیق‌تر از حالت عادی است شروع کنید. با دهان بسته، و در حالی که عضلات گلوی‌تان کمی سفت و منقبض است از طریق بینی نفس بکشید. اگر این کار را به درستی انجام بدهید، باید صدایی مانند صدای دارت وِیدر در جنگ ستارگان از شما شنیده شود. از نظر بعضی‌ها صدای این نوع تنفس شبیه صدای اقیانوس یا صدایی است که با گذاشتن صدف روی گوش‌تان می‌شنوید.

ب. راه دیگر برای تسلط بر این تمرین این است که بکوشیم با صدای “هاااااااااه” با دهان باز تنفس کنیم. همین حالا سعی کنید با دهان بسته چنین صدایی ایجاد کنید، و حس کنید که جریان هوا را از دهان خود خارج می‌کنید. زمانی که روی خارج کردن هوا به این شکل تسلط پیدا کردید، همین روش را برای جریان ورودی هوا استفاده کنید، یعنی کمی گلوی خود را هنگام تنفس منقبض کنید.

برای این‌که حداکثر تاثیر را روی امواج مغزتان داشته باشید، باید در تمام مدت مراقبه تنفس به روش اوجایی را ادامه بدهید. تنفس اوجایی باعث می‌شود که آرام شوید و طول تنفس‌تان به میزان زیادی در مقایسه باتنفس عادی افزایش بیاید، و به این شکل آرامش عمیقی در مغز و بدن‌تان ایجاد می‌شود.
۳. در هنگام مراقبه هشیاری خود را روی تنفس‌تان متمرکز کنید. کمی بیش‌تر و عمیق‌تر هوا استنشاق کنید بدون این‌که بیش‌ از حد تلاش کنید.
با هر بازدم، هوا را ذره ذره و به صورت عمیق و بدون فشار خارج کنید. این کار را تقریبا بدون فشار انجام دهید، وقتی آرام شوید و بدن‌تان ریتم را بگیرد، فرآیند به طور طبیعی و کم‌کم آشکار می‌شود.
۴. این الگوی تنفس‌ را به طور نامحدودی ادامه دهید. ممکن است به جایی برسید که حس کنید نفس‌تان طولانی‌تر از این نمی‌تواند باشد. همین‌طور عالی است، طول تنفس‌تان را همین قدر نگه دارید. ممکن است یک بار تنفس‌تان به مدت یک دقیقه یا بیش‌تر طول بکشد.

همان‌طور که به تنفس عمیق خود ادامه می‌دهید متوجه یک آرامش خارق‌العاده و مطبوع خواهید شد که ذهن و بدن‌تان را در هنگام ورود به حالت‌های مختلف امواج مغزی شستشو می‌دهد.

شما همچنین متوجه بهبود خلق‌ و خوی‌تان خواهید شد و امواج لذت و سعادت را تجربه خواهیدکرد. تمام این پدیده‌ها و هر چیز دیگری که تجربه کنید به سمت امواج مغزتان می‌رود و حالت‌های گاما، آلفا، تتا و دلتا وارد عمل می‌شوند.

شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه حس کنید که وارد حالت سازگاری عمیق، هماهنگی و آرامش می‌شوید. الهام گرفتن و بروز ناگهانی بصیرت حسی کاملا غیرمعمول است. به این ترتیب شاید بخواهید قلم و کاغذ همراه خود داشته باشید تا نت برداری کنید.

اگر بتوانید به مدت ده دقیقه یا بیش‌تر در حالت مراقبه بمانید، ساعت‌ها و در اغلب موارد، حتی روزها از تاثیرات آن لذت خواهیدبرد. برای برای حداکثر تاثیر و اثرات ماندگار روی عملکرد مغز و الگوهای امواج مغزی هر روز تکرار کنید. مطالعات متوجه وجود تغییرات قابل اندازه گیری در اندازه‌ی مغز و نشانه‌های پس‌زایشی کاهش استرس در کمتر از چند هفته شده‌اند.

درباره مدیر سایت

این را هم بخوان

واکنش بعد هیپنوتیزم

واکنش های بعد از هیپنوتیزم

اعمالی که بعد از خاتمه خواب مصنوعی انجام می شوند، واکنش های پس از هیپنوتیزم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =